História klubu
Košický TK Mladosť má 50 rokov, prioritou sú deti
Za každým tenisovým klubom sa skrýva nejaký príbeh, či už existuje pár rokov alebo rovných päťdesiat, tak ako v prípade TK MLADOSŤ KOŠICE. V šiestom najlepšom klube na Slovensku za sezónu 2015 vyrastali v minulosti obe sestry Schmiedlové, ale na Popradskej ulici sa to hemží talentami aj naďalej. Ak sa hovorí o tomto mieste, každý znalec slovenského tenisu si spomenie na rodinu Jedinákovcov. Ľudí, ktorí prispeli svojim dielom, však bolo a je oveľa viac.
Tenisový oddiel pri TJ Pozemné stavby Košice vznikol v roku 1966, keď sa dali dokopy tenisoví nadšenci z podniku Pozemné stavby. Prvým predsedom bol Alexander Repaský, v klube pôsobili aj Gabriel Štrompl a Jozef Tarnóczy. V rokoch 1966-68 mal desať až dvanásť rekreačných hráčov a hralo sa na prenajatom dvorci v Petrovom sade. Od sezóny 1969 vznikla tradícia turnaja jednotlivcov o titul Majstra TJ PS Košice; prvým sa stal práve Repaský.
„Po odmietnutí prenájmu vznikla myšlienka postaviť si vlastný dvorec v závode 07 - Paneláreň. Členom sa to vtedy podarilo, kurt stál 140-tisíc Kčs. Záujem o tenis narastal, a tak sme založili aj Podnikovú ligu dvojčlenných družstiev. Prvými víťazmi sa stali bratia Milan a Vincent Kmecovci,“ zaspomínal si predseda klubu Peter Jedinák.
V roku 1973 vyhral Wimbledon Jan Kodeš, čo výrazne zarezonovalo aj na Slovensku. „Ja som o tenise dovtedy nič nepočul. V roku 1974 som skončil školu, išiel som do Žatca na vojenčinu. Bola tam veľká nuda, tak som začal hrať tenis na asfaltovom ihrisku, kde sme si dobre zodreli topánky, botasky, nohy aj svaly. Po návrate z vojenčiny sme hrávali ligu dvojčlenných družstiev,“ popisuje svoj vzťah k bielemu športu šéf TK Mladosť.
V ďalších rokoch sa zápasy dvojíc tešili veľkej popularite a členov klubu pribúdalo, pričom od sezóny 1979 sa začalo súťažiť aj v krajských súťažiach štvorčlenných družstiev mužov. Záujem bol už taký veľký, že sa na jeseň 1981 začalo s výstavbou dvoch kurtov na Popradskej ulici, kde sídli klub doteraz. Okrem Jedináka priložili ruku k dielu Fedák, Betin, Šereš, Šandala, Tóth, Kmec, Mikloš, Regitko, Hencovský a ďalší. „Do konca roku 1982 sme dobudovali aj tretí dvorec a vtedy vznikla myšlienka venovať sa práci s mládežou. Výchove talentov formou kurzov pálkového tenisu sa venujeme dodnes. Prvým trénerom, ktorý nám veľmi pomohol, bol pán Imrich Csáko, ktorý postupne zaučil ďalších nadšencov. Od roku 1984 sme sa zapojili aj do mládežníckych súťaží družstiev, čo bolo veľkým pozitívom. Po dobudovaní štvrtého dvorca sme začali robiť celoštátne turnaje pre všetky vekové kategórie.“
Členská základňa TK Mladosť sa postupne stabilizovala na 70-75 členov a záujem neklesal. Prišli úspechy v súťažiach družstiev, hlavne u mládeže. „Spomeniem najmä jednotlivcov Zvolánekovú, Komoru, Šereša, Prieložnú... V roku 1989 sme dobudovali aj piaty a šiesty dvorec a získali sme sociálnu budovu. Areál bol skompletizovaný vrátane cvičnej steny.“
Klub si začal z vlastnej základne vychovávať funkcionárov, trénerov aj rozhodcov a usporadúval množstvo rôznych turnajov. „Rodičia ku nám radi chodia až z ďalekej Bratislavy, Piešťan, či iných centier na Slovensku, ale aj z Čiech, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, či Ruska. Práca s mládežou funguje na báze prípraviek, HTO turnajov, krúžkov na školách a usporiadavania turnajov. V minulosti sme každoročne pripravili 12-15 podujatí vrátane piatich ročníkov M-SR družstiev mladších žiakov. Teraz robíme do desať turnajov ročne a začíname s podujatiami v hale,“ vyratúva zástupca Mladosti, ktorý získal ešte v roku 1998 Tréningové stredisko mládeže (TSM) pre osem členov.
V roku 2001 sa začala nová éra klubu, osamostatnil sa od TJ Slávia TU Košice aj s majetkom šiestich dvorcov a prevádzkovej budovy na Popradskej ulici. „Začiatky neboli jednoduché. Prišla vlastná agenda, rozpočet, ale postupne sa všetko vrátilo do normálnych koľají. Našli sme si vhodné tréningové podmienky na zimu. Najprv v hale Cassosport, kde však bola veľká zima a deti nám chorľaveli. Vydržali sme tam asi tri roky a presunuli sme sa do TK Akademik s dvomi antukovými kurtami. Tam sme vo veľkom začali organizovať halové turnaje pre mládež,“ hovorí Jedinák, ktorý v klube pôsobí aj s manželkou Evou. Tenisovými trénermi sú – okrem ich syna Martina – aj Monika Martinková, Lukáš Lisý, Dušan Stano, Ján Martinko, Patrícia Jedináková a kondičný František Ruščin.
Košičania sú aktívni najmä pri oslovovaní detí a nemôžu sa sťažovať na nezáujem. Najmä odvtedy, čo sa v roku 2006 začala spolupráca so ZŠ Kežmarská. „Začali sme pre nich organizovať tenisové krúžky v rámci školskej družiny, o ktoré bol veľký záujem. Prihlásilo sa aj šesťdesiat detí. V snahe mať v zime vlastné tréningové priestory sme získali do nájmu od mesta Košice na školskom pozemku plochu cca dvetisíc metrov štvorcových, kde sme postavili dva nové dvorce s novou nafukovacou halou.“
Prvé tréningy sa uskutočnili v decembri 2008. Spoluprácu so školou rozšírili v TK Mladosť o výuku základov tenisu na hodinách telesnej výchovy. V priebehu školského roka sa v päťtýždňových cykloch vystriedajú všetci žiaci školy, pričom sa oboznámia o základnými údermi. Už desať rokov sa v júni organizuje školský turnaj.
Tréningové stredisko mládeže (TSM), ktoré je stále súčasťou klubu, má neustále nových členov. Z nich neskôr vyrastajú reprezentanti Slovenska najprv v mládežníckych kategóriach a neskôr aj medzi dospelými. Klub sa každoročne umiestňuje do desiateho miesta v rámci bodovanej súťaže v SR a tým pádom opätovne získava možnosť otvoriť TSM pre ďalší rok. „Z bývalých mládežnických reprezentantov môžeme spomenúť mená ako Hudec, Demko, Čepel (brat Čepelovej) a hlavne Lenka Wienerová – mnohonásobná majsterka Slovenska vo dvojhre a štvorhre i jedna z prvých členiek bratislavského NTC. V ďalšej vlne to boli Turzák, Fabian a sestry Karolína a Kristína Schmiedlové,“ vymenúva predseda TK Mladosť. V súčasnosti sa darí žiakom Jakubovi Kaťuchovi, Laure Duhl či Radovanovi Michalíkovi. Zásluhu na týchto výsledkoch má hlavný tréner Martin Jedinák, ktorý TSM vedie od jej samého začiatku až doteraz. Trénerskú činnosť v klube zabezpečuje deväť spomínaných licenčných trénerov, všetko sú to vlastní odchovanci.
„Najviac energie dávame do kategórie detí, teda od prípravky do desiatich rokov. Začali sme s ňou v roku 1983 a vytrvali sme doteraz. Posledných desať rokov pravidelne robíme dva nábory ročne (apríl aj september). Teraz máme v tréningu celkom sto detí, pričom do desať rokov ich je sedemdesiat. Prioritnou súťažou je Detský Fed Cup a Davis Cup.“
Do slovenského finále v bratislavskom NTC postupuje TK Mladosť každoročne minimálne s jedným chlapčenským alebo dievčenským družstvom. Najväčší úspech dosiahli v roku 2011, keď dievčatá v zostave Festenburg, Duhl a Ustohalová získali titul. Úspešní boli aj v sezóne 2002, keď dievčatá skončili na 3. mieste. Chlapci boli na bronzovom stupienku v roku 2013 v zostave Michalík, Naď, Ivan a v sezóne 2014 sa tešili Naď, Lazarčík, Tóth i Krajčí.
Samotnému klubu, ale aj tenisu v Košiciach a na východe republiky môže pomôcť projekt Národného tenisového centra. Malo by stáť iba sto metrov od areálu TK Mladosť. „Bolo by to dobré, lebo najlepší tenisti by boli pokope. Tu u nás však nie je konkurencia pre hráčov, ktorí majú viac ako šestnásť rokov. Tenis sa hrá na východe výkonnostnejšie možno do 14 rokov, a to som už asi povedal veľa. Najprv to bude musieť stáť, potom sa dá o tom baviť. Viem si predstaviť u nás NTC do 16 rokov, vyššie už nie,“ myslí si Martin Jedinák.
Mesto a Slovenský tenisový zväz už uzavreli predbežnú dohodu o výstavbe NTC Košice. Má sa postaviť centrum s ôsmimi vonkajšími dvorcami a štyrmi krytými, aj bedmintonové ihriská. Výhodou bude aj fakt, že sa sem z Bratislavy presunú niektoré fedcupové aj daviscupové duely. A to by si ľudia, čo robia okolo tenisu, či fanúšikovia v Košiciach, isto zaslúžili.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vývoj tenisového oddielu TJ Pozemné stavby Košice ..... TK Mladosť Košice.
Tenisový klub Mladosť Košice - od 1.1.2000 samostatný právny subjekt pri TJ Slávia Košice prešiel dlhým 34 - ročným vývojom a v roku 2000 slávy 35 . narodeniny . V skratke sa obzrime za jeho vývojom .
Tenisový oddiel pri TJ Pozemné stavby Košice bol založený v roku 1966. Vznikol z iniciatívy tenisových nadšencov z radov pracovníkov Pozemných stavieb , n, p. Košice .
Najväčšiu zásluhu na založení oddielu mali: Alexander Repaský - prvý predseda oddielu ,Gabriel Štrompl a Jozef Tarnóczy . V rokoch 1966 - 68 mal oddiel 10 - 12 členov , ktorí sa tenisovému športu venovali rekreačnou formou . Tenisový dvorec mali prenajatý od tenisového oddielu TJ VSS Košice v Petrovom sade . Od roku 1969 okrem rekreačného tenisu začali medzi sebou aj súťažiť a založili dlhodobú tradíciu - turnaj jednotlivcov o titul " Majster TJ PS Košice " .Prvým víťazom sa stal A. Repaský, ktorý svoje víťazstvo zopakoval aj v mnohých ďaľších rokoch . V roku 1974 doterajší nájomca dvorcov odmietol ďalej prenajímať dvorec pre ZV ROH PS Košice a tak vznikla myšlienka postaviť si vlastný tenisový dvorec , a to v závode 07 - Paneláreň . Nesmiernym úsilým a aktivitou sa podarilo členom oddielu postaviť jeden dvorec v hodnote 140 tis. Kčs. Ešte v tom istom roku sa tu odohral 6. ročník turnaja jednotlivcov - víťazom sa stal opäť A. Repaský . V rokoch 1975 - 76 sa omladila a rozšírila členská základňa na 18 členov . Zveľadil sa areál a sociálne vybavenie dvorca. Narastajúci záujem o tenis na PS , n. p. , Košice viedol výbor oddielu k rozšíreniu súťaže o súťaž 2 - členných družstiev v rámci PS , n. p. , Košice - Podnikovú ligu . Prvým víťazom sa stala súrodenecká dvojica Milan a Vincent Kmecovci zo závodu 07 . V ďalších rokoch súťaž dvojíc získala na veľkej popularite a dožila sa dlhého pokračovania . Členská základňa stále narastala , stále prichádzala mladšia krv a tak od 1979 sme začali súťažiť aj v krajských súťažiach 4 - členných družstiev mužov . Záujem bol už taký veľký , že sa hľadalo riešenie ako rozšíriť počet dvorcov a tak sa výbor TJ PS Košice a vedenie podniku rozhodli vyčleniť prietor pre športový areál na Popradskej ulici 84 , kde už bolo futbalové ihrisko, ďaľej tam mali byť tenisové dvorce a neskôr aj špecializovaná gymnastická hala. Výstavba dvoch dvorcov sa musela urýchliť, pretože v závode 07 dvorec išli zrušiť kvôli rozširovaniu výroby panelov. Ešte v roku 1981 sa hrali súťaže na starom dvorci, ale ten už bol neregulárny. Na jeseň roku 1981 začala výstavba dvoch tenisových dvorcov pod novým vedením na čele s novým predsedom oddielu Ing. Jedinákom Petrom. Nesmiernym úsilím sa v akcii Z podarilo dobudovať obidva dvorce v roku 1982. Medzi najaktívnejších brigádnikov patrili : Jedinák, Fedák, Betin, Šereš, Šandala, Tóth, M.Kmec, Mikloš, Regitko a Hencovský. Naďalej prebiehali oddielové súťaže. Ako podniková liga 2-členných družstiev, turnaj jednotlivcov o majstra TJ PS a zapojili sme sa už aj do mestkých majstrovských súťaží jednotlivcov a krajskej súťaže 4-členných družstiev mužov. Do konca roku 1982 sme dobudovali aj dvorec č. 3 a vtedy vznikla myšlienka začať sa venovať práci s mládežou. Od roku 1983 až do súčasnej doby a to nepretržite sa venujeme výchove talentovanej mládeže formou kurzou pálkového tenisu. Prvým trénerom, ktorý nám veľmi pomohol bol pán Csako Imrich, ktorý postupne zaučil ďalších tenisových nadšencov do tajov tenisu - Ing. Jedináka a Regitka. Členská základňa už bola 40 členná. Získali sme sociálne zariadenie so sprchami v susednej ubytovni PS. Činnosť oddielu riadil 5-členný výbor. Zapojili sme sa do súťaže "vzorný oddiel". Začali sme organizovať turnaje nielen pre členov oddielu a zamestnancov PS, ala aj pre verejnosť, mestké a krajské zložky ČSZTV. Od roku 1983 sme zaviedli novú súťaž družstiev ( 4 - členné družstvá ) ku Dňu stavbárov aj s medzinárodnou účasťou. Úspešne sme nadviazali dlhoročnú spolupráci s maďarským tenisovým klubom BKV Elore Budapešť. Raz ročne prišli oni ku nám na turnaj stavbárov a na jeseň sme my išli ku nim. Od roku 1984 sme sa zapojili aj do mládežníckych súťaží družstiev, čé bolo pre ďalší vývoj v oddieli veľkým pozitívom. Mládež dostala zelenú a má ju v oddieli až doteraz. Členská základňa narastala až do 60 členov, prichádzali noví, mladí a schopní ľudia, ktorí chceli pomôcť rozvoju tenisu. Naďalej sme zveľaďovali areál a v roku 1985 sme dobudovali aj dvorec č. 4. Začali sme robiť celoštátne turnaje vo všetkých vekových kategóriach. V roku 1986 sme získali dotáciu od MV ČSZTV za súťaž "vzorný oddiel", ktorú sme použili na rekonštrukciu oplotenia dvorcov č.1-4 a výrobu oplotenia na dvoerc č. 5-6, ktorý sme začali budovať v akcii Z. Na jeseň roku 1986 došlo ku zlúčeniu TJ PS Košice a TJ VŠT Košice, čím vznikol nový názov oddielu TO VŠT PS Košice v nádeji zlepšenia podmienok pre rozvoj tenisu. Členská základňa sa stabilizovala na 70-75 členov a záujem o tenis neklesal. Úspešne prebiehali všetky doterajšie súťaže ako oddielové tak aj majstrovské a naši zverenci sa pomaly začínali predierať v tenisových rebríčkoch na predné pozície. Začali sme dosahovať aj úspechy v súťažiach družstiev, hlavne u mládeže. Z jednotlivcov možno vyzdvihnúť - S. Zvolaneková, K. Komora, P. Šereš, L. Prieložná, ... V roku 1989 sme dobudovali aj dvorec č.5-6 a získali sme sociálnu budovu ( zostava Unimo ). Tým bol areál skompletovaný, vrátane cvičnej tenisovej steny. Postupne od roku 1983 si oddiel vytváral z vlastných členov širokú základňu kvalifikovaných funkcionárov, trénerov a rozhodcov. ( Jedinák, Regitko, Šereš, Prieložný, ... ) V tejto oblasti má oddiel kádre stabilizované už dlhšiu dobu. Postupne sú však doplňované novými mladými tvárami z radov vlastných odchovancov. Oddiel za celú dobu svojej činnosti usporiadal nespočetné množstvo turnajov pre všetky vekové kategórie, na ktorých si získal dobré meno a rodičia ku nám veľmi radi chodia až z ďalekej Bratislavy, Piešťan, či iných centier tenisu na Slovensku, ale aj z Čiech, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, či Ruska. K pozitívam našeho oddielu od roku 1983 patrí hlavne práca s mládežou a to formou kurzov prípraviek, HTO turnajov, krúžkov HTS na školách a usporiadavanie turnajov pre mládež. V minulosti sme každoročne usporiadali 12-15 turnajov, vrátane piatich ročníkov M - SR družstiev mladších žiakov. Toho času robíme do 10 turnajov ročne a začíname robiť aj halové turnaje v zime, v čom chceme pokračovať aj v budúcnosti. V súčasnosti sa venujeme hlavne výchove talentovanej mládeže v HTO a naše úsilie bolo korunované získaním TSM-ky ešte v roku 1998 pre 8 členov. Toto sme obhájili aj v roku 1999. Napriek značným finančným problémom a tomu, že nemáme vlastné tréningové priestory na zimnú prípravu, snažíme sa udržať vysokú laťku výkonnosti aj do budúcnosti. Aj preto nás pri srdci hrejú úspechy našich hráčov na úrovni M - SR ako boli v minulosti : M. Hudec, P. Jedinák, M. Jedinák, K. Komora , L. Prieložná; a družstvo mladších žiakov ; a tiež v súčasnosti D. Stano, M. Demko, M. Sanči, R. Čepel, L. Wienerová a ďaľší. Koncom roka 1999 došlo ku zmene názvu TJ Slávia TU Košice na TJ Slávia Košice a náš tenisový klub sa právne osamostatnil, ale aj naďalej pôsobí pri TJ Slávia Košice.
Záverom by som sa chcel úprimne poďakovať všetkým zaslúžilým členom oddielu ako aj hráčom a ich rodičom, ktorý sa podielali na jeho doterajšej činnosti, výsledkoch a úspechoch.
Ing. Jedinák Peter
predseda klubu